SPOTKANIA ↩

Gościem Klubu był Jan Józef Kasprzyk

Historyk, były Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, członek zarządu Instytutu Józefa Piłsudskiego Poświęconego Badaniu Najnowszej Historii Polski, doradca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Spotkanie prowadził Adam Kalita.

***

Jan Józef Kasprzyk, urodził się 12 marca 1975 r. w Warszawie w rodzinie o tradycjach niepodległościowych.

Urzędnik państwowy, publicysta, działacz społeczny i samorządowiec, w latach 2016–2017 p.o. szefa, a w latach 2017–2024 szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, a także Wyższego Kursu Obronnego Akademii Obrony Narodowej. Doktorant Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jako historyk specjalizuje się w dziejach II Rzeczypospolitej.

Jest autorem wielu publikacji prasowych i książkowych poświęconych najnowszej historii Polski, współautorem pracy „Legiony Polskie 1914–1918”, „Encyklopedii Białych Plam”, albumu „Józef Piłsudski. Służba Ojczyźnie” oraz pracy „Wojna z bolszewicką Rosją 1919–1920”.

Organizator wystaw, konkursów, spektakli plenerowych i teatralnych oraz rekonstrukcji historycznych poświęconych najnowszej historii Polski. W latach 1999–2014 był Komendantem Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, a w latach 2002–2008 Komendantem Głównym Związku Strzeleckiego „Strzelec” Organizacji Społeczno-Wychowawczej, organizatorem obozów sportowych, edukacyjnych i wypoczynkowych dla młodzieży strzeleckiej, harcerskiej i szkolnej. Wspólnie z Januszem Zakrzeńskim był organizatorem widowisk historycznych poświęconych Józefowi Piłsudskiemu. Był także wykładowcą Akademii Dobrych Obyczajów założonej przez Janusza Zakrzeńskiego oraz aktorem Naszego Teatru.

Od 1998 r. jest prezesem Związku Piłsudczyków oraz wiceprezesem Instytutu Józefa Piłsudskiego Poświęconego Badaniu Najnowszej Historii Polski.

Był dziennikarzem w Katolickim Radiu Warszawa, w Radiu „Jutrzenka” i w „Przeglądzie Historyczno-Wojskowym”. W latach 2006–2007 był doradcą i rzecznikiem prasowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2008 r. koordynator obchodów ustanowionego przez Sejm Roku Zbigniewa Herberta. Od 2009 r. pracował w Bibliotece Narodowej. W 2014 r. koordynował ogólnopolskie obchody Stulecia Legionowego Czynu Niepodległościowego.

Od 2002 r. radny Dzielnicy Ochota Miasta Stołecznego Warszawy, w latach 2005-2006 przewodniczący Rady, później jej wieloletni wiceprzewodniczący.

W latach 2016–2017 p.o. szefa, a w latach 2017–2024 szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Był organizatorem patriotycznych uroczystości rocznicowych w kraju i poza granicami (m.in. we Włoszech, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Litwie i na Ukrainie). Był autorem wielu programów socjalnych i pomocowych adresowanych do kombatantów i osób represjonowanych, a także do działaczy opozycji antykomunistycznej.

W 2017 r. został członkiem komitetu obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości przy Prezydencie RP. W 2020 r. powołany przez Ministra Sprawiedliwości w skład Rady Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, a w 2022 r. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w skład Rady Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Za popularyzowanie historii Polski i krzewienie postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia uhonorowany w 2007 r. przez Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi. Odznaczony został także złotym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Medalem „Pro Memoria”, Medalem „Pro Patria”, medalem Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego, odznaką „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Medalem 100-lecia ustanowienia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Brązowym Medalem „Za zasługi dla Policji”.

Otrzymał również Odznakę Honorową za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą, Złoty Medal Reipublicae Memoriae Meritum, Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”, Medal 100-lecia Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego „Soli Deo Gloria”, Krzyż Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, Krzyż Komandorski Biskupa Polowego Deo et Patriae.

W 2024 r. został doradcą Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Relacja filmowa:

Galeria