POLECAMY ↩

Koncert Galowy w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Koncert Galowy w hołdzie Żołnierzom Wyklętym
 
Zachęcam też Państwa gorąco do wysłuchania i obejrzenia 11. Koncertu Galowego w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, który zostanie wyemitowany 1 marca o godz. 20.30 w TVP3, w paśmie ogólnopolskim, a od godz. 21.30 będzie dostępny na stronach internetowych Instytutu Pamięci Narodowej oraz w naszych mediach społecznościowych.

Tegoroczne widowisko to opowieść o płk. Franciszku Niepokólczyckim. Był oficerem ZWZ i Kedywu KG AK, jednym z przywódców powojennego podziemia niepodległościowego, w latach 1945-1946 prezesem Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, więźniem politycznym.

Wystąpią soliści, Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Orkiestra Passionart. Koncert został nagrany w Filharmonii Krakowskiej oraz we wnętrzach Muzeum Armii Krajowej im. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”.

Między poszczególnymi utworami zobaczą Państwo materiały graficzne, archiwalne zdjęcia, dokumenty i pamiątki rodzinne po Niepokólczyckim. Usłyszycie także nagrania z tzw. procesu krakowskiego oraz wypowiedź radiową – wspomnienia Niepokólczyckiego o produkcji broni podczas wojny. W roli narratora wystąpi prezenter telewizyjny Tomasz Wolny.

Organizatorami koncertu są: Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Passionart. Realizacja telewizyjna – TVP3 Kraków.

Więcej informacji: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/160195,Niezwyciezony-Franciszek-Niepokolczycki-Koncert-Galowy-w-holdzie-Zolnierzom-Wykl.html
 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Obchodzony od 2011 r. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca, w rocznicę zamordowania przez komunistów ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, żołnierza ZWZ-AK, prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, a także sześciu innych działaczy WiN. Święto państwowe upamiętnia wszystkich żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

UB aresztował ppłk. Cieplińskiego 27 listopada 1947 r. w Zabrzu. Został poddany okrutnemu, trwającemu niemal trzy lata, śledztwu w więzieniu mokotowskim w Warszawie. 14 października 1950 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na pięciokrotną karę śmierci. 1 marca 1951 r., wraz z sześcioma współpracownikami, został rozstrzelany w więzieniu mokotowskim. Ciało pogrzebano w kwaterze „Ł” cmentarza Powązkowskiego w Warszawie.

W maju 2007 r. ppłk. Ciepliński został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. W 2013 r. został pośmiertnie awansowany na stopień pułkownika.
Koncert Galowy w hołdzie Żołnierzom Wyklętym