POLECAMY ↩

Uniwersytet Jana Kazimierza: korzenie naszej polskości

 „Uniwersytet Jana Kazimierza: korzenie naszej polskości” spotkanie z cyklu „Krakowska Loża Historii Współczesnej” – Kraków, 17 lutego 2016 r.

Instytut Pamięci Narodowej oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na spotkanie w Krakowskiej Loży Historii Współczesnej: „Uniwersytet Jana Kazimierza: korzenie naszej polskości”. W dyskusji wezmą dr Paweł Naleźniak , dr hab. Adam Redzik, ks. prof. Józef Wołczański, a rozmowę poprowadzi jak zawsze Roman Graczyk.
Trudno wyobrazić sobie polski Lwów bez Uniwersytetu Jana Kazimierza. Dzieje tej uczelni zaczynają się wcześniej (w 1661 r. z chwilą  przekształcenia jezuickiego kolegium w akademię) niż ta jego oficjalna nazwa, obowiązująca w czasach II Rzeczypospolitej.  Jednak ten Lwów, choć tak bardzo polski, był zarazem bodaj najbardziej wielokulturową z polskich metropolii. Tu mieszały się żywioł polski, ukraiński, żydowski, niemiecki, ormiański, i inne, a z tej mieszanki rodziły się nie tylko konflikty, ale i wybitna twórczość – także na polu naukowym. Na zawsze pozostaną w historii polskiej nauki takie postacie – jak Stefana Banacha, Hugona Steinhausa, Romana Ingardena, Leona Chwistka, Stanisława Starzyńskiego, Oswalda Balzera, Franciszka Bujaka, Ludwika Rydygiera, Eugeniusza Romera, Szymona Aszkenazego – i wielu innych.

Pod koniec XIX wieku, narodziła się na polskich kresach wschodnich ukraińska świadomość narodowa. I nieuniknione stało się jej zderzenie z polskim żywiołem, dominującym w mieście, w okresie odzyskiwania przez Polskę niepodległości w latach 1918-1920.  Odtąd polski Lwów był miastem naznaczonym piętnem tego konfliktu – ale jako miejsce kulturotwórcze kwitł niezmiennie aż do 1939 r. Tego Lwowa już nie ma. Zniszczyły go dwa totalitaryzmy: okupacja sowiecka (1939-1941), potem niemiecka 1941-1944), potem wcielenie do ZSRR. W okresie rządów komunistycznych w Polsce nawet pamięć o polskim Lwowie nie mogła normalnie trwać. Dopiero po 1989 r. prace historyczne na ten temat nabrały rozmachu.

Co zostało we współczesnej Polsce z ducha przedwojennego Lwowa? Jaka jest kontynuacja słynnych lwowskich szkół naukowych we współczesnej polskiej nauce? O tym chcemy rozmawiać w Bibliotece przy Rajskiej.
17 lutego 2016 r., Wojewódzka Biblioteka Publiczna, w Krakowie, ul. Rajska 1, sala 315, III piętro, godz. 18.00.

Uniwersytet Jana Kazimierza: korzenie naszej polskości