POLECAMY ↩

Skrzypek - jeden z pokolenia niepokornych

14 grudnia 2012 roku (piątek) o godzinie 17.00, w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach przy ul. Kilińskiego 9 (II piętro) odbędzie się promocja książki Sebastiana Reńcy „Skrzypek – jeden z pokolenia niepokornych”. Spotkanie poprowadzę ja co oczywiście wpłynie na jego niewątpliwą atrakcyjność.

Książka jest nie tylko poświęcona Sławomirowi Skrzypkowi, prezesowi Narodowego Banku Polskiego, którzy zginął 10 kwietnia 2010 roku w Katastrofie Smoleńskiej, ale także nam ludziom, którzy działali  w śląskiej opozycji młodzieżowej i studenckiej. Sam autor mówi o książce, że jest to opowieść pokoleniowa.
W książce można przeczytać rozmowy nie tylko z działaczami śląskiej opozycji z lat 80., którzy znali Sławka i razem z nim działali w podziemiu, ale również np. z Jarosławem Kaczyńskim, Leszkiem Moczulskim, Krzysztofem Królem czy Bronkiem Wildsteinem.
Autor korzystał też z licznych materiałów archiwalnych, które są zgromadzone w Instytucie Pamięci Narodowej.

Sebastian Reńca opublikował m.in. dwa zbiory opowiadań „Wiktorię” i „Spowiedź Parfena”. W 2010 roku nakładem Frondy ukazała się jego powieść „Z cienia” – książka była nominowana do Literackiej Nagrody im. Mackiewicza. Oczywiście książkę będzie można kupić na spotkaniu w cenie promocyjnej. I powiem wam, ze warto. Przeczytałem ją jednym tchem i jestem pod dużym wrażeniem zarówno autora jak i głównego bohatera, którego jak się okazuje nie znałem, aż tak dobrze. A poza tym po raz kolejny upewniłem się, ze warto było…

Wydawca książki: Instytut Historyczny Nurtu Niepodległościowego  im. Andrzeja Ostoja Owsianego.

Skrzypek - jeden z pokolenia niepokornych