POLECAMY ↩

otwarcie wystawy Dla Ciebie Polsko. W stulecie czynu legionowego

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie zaprasza na otwarcie wystawy Dla Ciebie Polsko. W stulecie czynu legionowego, które odbędzie się 6 sierpnia 2014 r. o godz. 12.00,  
w gmachu Muzeum Archeologicznego w Krakowie przy ulicy Senackiej 3. Ekspozycja będzie czynna do połowy listopada 2014 r.

Trudne i skomplikowane losy Polskich legionów w latach I wojny światowej, od czasu wymarszu z krakowskich Oleandrów w sierpniu 1914 r. do chwili odzyskania niepodległości, prezentuje wystawa Dla Ciebie Polsko. W stulecie czynu legionowego. Ekspozycja  opowiada  nie tylko o wymiarze militarnym działań legionistów, ale także o  zawiłych okolicznościach politycznych, w których wypadło szukać drogi do niepodległości. W układzie chronologicznym przedstawione są najważniejsze działania wojenne, jak i sylwetki dowódców i żołnierzy legionowych.

Liczne elementy multimedialne, dodatkowo podkreślają atrakcyjność przekazu wystawy. Należą do nich m.in.: unikalny film archiwalny z wkroczenia legionistów do Warszawy w 1916 r. (pozyskany z niemieckich archiwów), jak i specjalne prezentery, dzięki którym będzie można zobaczyć zdjęcia wystawowe w formacie 3D. Całość narracji uzupełniona jest wydrukami wielkoformatowymi zdjęć archiwalnych, jak również dodatkowymi instalacjami wprowadzającymi w tematykę wystawy.

 

otwarcie wystawy Dla Ciebie Polsko. W stulecie czynu legionowego