POLECAMY ↩

Odsłonięcie tablicy pamięci Żołnierzy Wyklętych

     „Proszę Was : Pozostańcie wierni temu dziedzictwu! Uczyńcie je podstawą swojego wychowania! Uczyńcie je przedmiotem szlachetnej dumy! Przechowujcie to dziedzictwo! Pomnóżcie to dziedzictwo! Przekażcie je następnym pokoleniom !”.

 Św. Jan Paweł II

  Wierni tym słowom, wypełnieni miłością do Ojczyzny podjęliśmy się dzieła budowy pomnika. Pomnik ma dwa oblicza awers to dzieje niezłomności Narodu Polskiego ukazane w symbolach i datach , a rewers pomnika przeznaczony jest na upamiętnienie Żołnierzy Niezłomnych – Wyklętych przez system totalitaryzmu komunistycznego na Ziemi Polskiej. Ukazuje on ich miłość do Ojczyzny a zarazem wielkość ich ofiar złożonych dla wolności. Dzieje narodów piszą ludzie swoim życiem i osobistą postawą jak i wspólnotowym działaniem. Każde wydarzenie zapisane jest przez życie konkretnego człowieka, jego imię i nazwisko. Dziś historia naszej Ojczyzny ma jeszcze wiele białych plam. Wielu wspaniałych jej synów i córek oddających swe życie z miłości do Ojczyzny nie posiada swego grobu a imię i nazwisko skazane jest na zapomnienie. Najczęściej to ci, co do końca walczyli o Niepodległość Ojczyzny po II wojnie światowej. Czas, by przywołać ich pamięć  i wierność Ojczyźnie, a ich imiona i nazwiska dla potomnych. Pokazać ilu ich było zamordowanych i skazanych na zapomnienie.

 

Mamy zaszczyt zaprosić do udziału w odsłonięciu pierwszej części tablic pamięci o Żołnierzach Wyklętych z dawnych województw : krakowskiego,  katowickiego, kieleckiego,  rzeszowskiego,  lubelskiego.

Tablice zawierają nazwy oddziałów oraz nazwiska żołnierzy , które zgłoszono do Rady Realizacji Pomnika „NIEZŁOMNYM - OJCZYZNA”

przez fundatorów.

ks. Władysław Palmowski

Morawica 25 stycznia 2016 r.

 

Program odsłonięcia tablic pamięci Żołnierzy  Wyklętych

Godz. 1130 – Wprowadzenie pocztów sztandarowych

Godz. 1140 – Występ chóru

Godz. 1200 – Słowo o Żołnierzach Wyklętych

Godz. 1210 – Uroczysta Msza św.

  Za Żołnierzy Wyklętych i ich rodziny

Godz. 1310 – Przejście pod pomnik

Godz. 1320 – Słowo wprowadzenia

Godz. 1325 – Odsłonięcie tablic

Godz. 1335 - Apel Pamięci

Złożenie kwiatów

Przemówienia

Po uroczystości wspólny poczęstunek w parafialnej sali gimnastycznej –  „U Aniołów”.

 

Szanowni  Państwo  

Przyjaciele Żołnierzy Wyklętych

 

 

 

Odsłonięcie tablicy pamięci Żołnierzy  Wyklętych