Jesionowski. Przymierze z książką.

Gośćmi Klubu byli prof. Olga Płaszczewska (Katedra Komparatystyki Literackiej Wydziału Polonistyki UJ, historyk literatury, komparatystka, tłumaczka, członek redakcji dwumiesięcznika „Arcana”) i prof. Maciej Urbanowski (kier. Katedry Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki UJ, historyk literatury, krytyk literacki, edytor, redaktor dwumiesięcznika „Arcana”).

Spotkanie poprowadził Adam Kalita.

-------------------------------------------------------------------------

Alfred Jesionowski (1902-1945 ) - to jedna z niesłusznie zapomnianych postaci Dwudziestolecia międzywojennego. W encyklopediach i kompendiach powojennych przedstawiany głównie jako rzecznik sprawy polskiej na Śląsku. Był autorem pierwszego polskiego opracowania literatury o tematyce plebiscytowej i badaczem literackich stosunków niemiecko-polskich. Aktywnie uczestniczył w życiu literackim II Rzeczypospolitej jako rozpoznawany polemista Prosto z Mostu oraz recenzent Kultury. Ceniono go jako wnikliwego krytyka literackiego i katolickiego publicystę. Polihistor, pozostawił po sobie ponad 500 publikacji. Jako dziennikarz prowadził popularne audycje na temat literatury i sztuki w Polskim Radio. Aresztowany przez Gestapo w 1944 roku, zaginął bez wieści, a pozostawione przez niego pisma - ze względu na ich nieprzystawalność do realiów Polski po roku 1945 - znane są jedynie wąskiej grupie specjalistów.