POLECAMY ↩

Nowa Huta nieznana i tajna – promocja książki Wojciecha Paduchowskiego

Nowa Huta nieznana i tajna – promocja książki Wojciecha Paduchowskiego

Muzeum PRL-u (os. Centrum E 1, dawne kino Światowid) i krakowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zapraszają 8 kwietnia 2015 r. o godz. 18.00 na dyskusję wokół książki Wojciecha Paduchowskiego „Nowa Huta nieznana i tajna”, z udziałem autora oraz prof. Andrzeja Chwalby, o. Korneliusza Jackiewicza i Romana Graczyka, który poprowadzi spotkanie.

Wydana właśnie przez krakowski Oddział IPN i wydawnictwo Dante książka „Nowa Huta nieznana i tajna. Obraz miasta w materiałach Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i Milicji Obywatelskiej (1949-1956)” (bo tak brzmi jej pełny tytuł) pokazuje, jak wielką rolę w budowie „nowego socjalistycznego miasta” dla „nowych ludzi” w czasach stalinizmu odgrywały milicja i bezpieka.

Nowa Huta, mająca być wzorcowym miastem socjalistycznym, miała dla władz szczególne znaczenie. Jak się okazuje, nowohucka bezpieka – również. Świadczy o tym statystyka. O ile w całej Polsce w 1953 roku jeden ubek przypadał na 800 osób, to w Nowej Hucie jeden na 590 osób.

Funkcjonariusze bezpieki mieli zrobić wszystko, aby nakreślonym przez komunistycznych wizjonerów planom nic nie stanęło na przeszkodzie. Szpiegować przyjeżdżających z całej Polski robotników, podsłuchiwać o czym rozmawiają, przeciwdziałać próbom protestów. Szczególnie uczuleni byli na „szeptankę” i religijną aktywność mieszkańców miasta.

Publikacja powstała w ramach projektu badawczego Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie „Władza i społeczeństwo w Małopolsce i na Ziemi Świętokrzyskiej 1945-1989/90”.

Nowa Huta nieznana i tajna – promocja książki Wojciecha Paduchowskiego