Krzyż Smoleński okryty całunem milczenia

Kraków, 14 marca 2013 r.

na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej

„Krzyż smoleński okryty całunem milczenia" w niedzielę, 14 kwietnia 2013 r. o godz. 13.00 w Kościele pw. Św. Józefa, os. Kalinowe 5 w Krakowie - Nowej Hucie

Proboszcz Parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP

Ks. Adam Podbiera

Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010 Zuzanna Kurtyka

mają zaszczyt zaprosić

na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej

„Krzyż smoleński okryty całunem milczenia"

która odbędzie się w niedzielę, 14 kwietnia 2013 r. o godz. 13.00 w Kościele p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP na os. Kalinowym 5 w Nowej Hucie. Na terenie tej parafii przez wiele lat zamieszkiwał Prezes IPN, śp. prof. Janusz Kurtyka.

Tablica zaprojektowana przez prof. Piotra Suchodolskiego jest darem mieszkańców Krakowa, pragnących oddać hołd 96 Rodakom na czele z Prezydentem RP śp. prof. Lechem Kaczyńskim i Jego Małżonką śp. Marią Kaczyńską, którzy lecąc do Katynia 10 kwietnia 2010 r. oddali życie za Ojczyznę.

Pod patronatem naszej parafii ideę ufundowania tablicy zainicjował działacz „Solidarności", przewodniczący Nowohuckiego Klubu Gazety Polskiej śp. Wiesław Sidzina.

Fundusze na w/w tablicę zebrane zostały wśród naszych parafian oraz podczas pierwszej w Polsce kwesty zorganizowanej dla upamiętnienia Ofiar katastrofy smoleńskiej na krakowskich cmentarzach w dniach 1 i 2 listopada 2012 r., w której wzięły udział osobistości Krakowa: profesorowie, parlamentarzyści, radni, artyści, dziennikarze oraz wolontariusze. Pomysłodawcą i realizatorem tej kwesty była Pani Jolanta Janus, udzielająca się w Kole Przyjaciół Radia Maryja przy Sanktuarium Krzyża Świętego w Krakowie - Mogile. Zebrano ponad 18 tysięcy złotych. Inicjatywie tej wsparcia udzielili: Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Nowohucki i Krakowski Klub Gazety Polskiej, Stowarzyszenie NZS 1980, ruch Jesteśmy Polakami - Pamiętamy! i wolontariusze.

Dziękujemy wszystkim za udział w kweście, która przyczyniła się do realizacji projektu płaskorzeźby „Krzyż smoleński okryty całunem milczenia".

Uroczystość ta, ważna dla środowiska krakowskiego, będzie szczególnym podkreśleniem rodzącej się w Polakach potrzeby upamiętnienia Ofiar katastrofy smoleńskiej i prawdy o Katyniu.

Z wyrazami szacunku

Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010                 Proboszcz Parafii p.w. św. Józefa

Zuzanna Kurtyka                                                    ks. Adam Podbiera

Program uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej „Krzyż smoleński okryty całunem milczenia" w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, os. Kalinowe 5 w Krakowie - Nowej Hucie, 14 kwietnia (niedziela) 2013 r.:

Godz. 13.00 - Msza święta koncelebrowana w intencji Ofiar katastrofy smoleńskiej, Ich Rodzin i Ojczyzny

Godz. 14.00 - odsłonięcie tablicy pamiątkowej „Krzyż smoleński okryty całunem milczenia"

Godz. 14.30 - koncert „Modlitwa i pamięć" cz. I i IV, utwór Wincentego z Krakowa, w wykonaniu orkiestry symfonicznej Krakowskiej Młodej Filharmonii pod dyrekcją Tomasza Chmielą i chórów Vox Populi i Salt Singers

Krzyż Smoleński okryty całunem milczenia