72 rocznica akcji specjalnej Koppe

Obchody 72. rocznicy Akcji "Koppe"- Kraków, 9-10 lipca 2016 r.

W dniu 11 lipca przypada 72. rocznica Akcji Specjalnej Koppe, przeprowadzonej w Krakowie przy ul. Powiśle przez żołnierzy z harcerskiego batalionu „Parasol”, przy wsparciu Kedywu Okręgu Kraków AK, celem której był niemiecki dygnitarz gen. Wilhelm Koppe.

W tym roku uroczystości rocznicowe odbędą się w dniach 9-10 lipca:

9 lipca – sobota:

godz. 10.30 - uroczysta Msza św. w kościele oo. Kapucynów przy ul. Loretańskiej w intencji poległych     i zmarłych żołnierzy batalionu „Parasol” i Kedywu Okręgu Kraków AK, z udziałem pocztów sztandarowych i zaproszonych gości

godz. 11.30 - przemarsz na miejsce Akcji ulicami: Kapucyńska, Straszewskiego, plac na Groblach, Powiśle

godz. 12.00 - uroczysty apel, złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącej i tablicą upamiętniającą Akcję przy ul. Powiśle 3 - z udziałem przedstawicieli środowisk kombatanckich, Wojska Polskiego oraz zaproszonych Gości (przejazd zainteresowanych delegacji do Ojcowa – Msza św. w Kaplicy na Wodzie ok. godz. 14.00)

godz. 13.30 gra edukacyjna dla dzieci i młodzieży w Parku Jordana (organizowana przez Oddział IPN w Krakowie oraz Stowarzyszenie Szarych Szeregów Oddział w Krakowie);

- rozpoczęcie pod „Jordanówką” (wejście do Parku od strony ul. 3 Maja)

- zakończenie ok. godz. 16.00

- wręczenie nagród ok. godz. 16.30

- patrole od 2 do 5 osób, trzy kategorie wiekowe – 7-11 lat (konieczny pełnoletni opiekun), 12-15 lat, 15-24 lata

konieczna wcześniejsza elektroniczna rejestracja w terminie do dnia 7 lipca - formularz zgłoszeniowy: https://docs.google.com/forms/d/1tqc3uTak9ytC0r9vBwxsEVFcQLkbTAJ5O88-3MDtklo/viewform?c=0&w=1

W tym samym czasie w Parku Jordana będzie miała miejsce prezentacja Jednostki Specjalnej NIL i innych jednostek wojskowych.

godz. 15.30 - sesja historyczna poświęcona Akcji Specjalnej Koppe w budynku MDK „Dom Harcerza” przy ul. Reymonta 18 (organizowana przez Oddział IPN w Krakowie oraz Stowarzyszenie Szarych Szeregów Oddział w Krakowie)

10 lipca  - niedziela:

godz. 9.30 - cmentarz w Bydlinie (uroczystości patriotyczne, podczas których nastąpi złożenie kwiatów)

godz. 12.00 - Udórz - Msza św., przemarsz, złożenie kwiatów, apel poległych (organizowane przez samorząd i Chorągiew Śląską ZHP)

ORGANIZATORZY:

Urząd Miasta Krakowa, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Stowarzyszenie Szarych Szeregów Oddział w Krakowie, Chorągiew Śląska ZHP, przy współpracy z Towarzystwem Parku im dr Henryka Jordana

Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystych obchodach.

72 rocznica akcji specjalnej Koppe