Polecamy

29 lutego 2020 Spotkanie NZS-u kliknij aby powiększyć 30 kwietnia 2020 Fundacja Pomocy Chorym Psychicznie kliknij aby powiększyć

Klub Wtorkowy - strona archiwalna

Kino Odkrywców Historii

SPOTKANIA ↩

Po co Niemcom Europa? Po co Polska?

"Pojawia się pytanie: po co Niemcom jest dzisiaj potrzebna "Europa", skoro znowu postanowiły zostać mocarstwem? Oczywiście nadal padają deklaracje, że Europa pozostaje priorytetem polityki niemieckiej. W komentarzach prasowych można przeczytać, że kiedy ma się wątpliwość, jaką drogę wybrać, jeżeli pojawia się sprzeczność celów, to zawsze należy opowiedzieć się za "Europą". Podkreśla się, że przyszłość niemieckiej polityki zagranicznej leży w Europie i że trzeba zdefiniować europejskie interesy, za co właśnie Niemcy ponoszą szczególną odpowiedzialność. W praktyce oznacza to, że interes "Europy" jest identyfikowany z interesem Niemiec, a "Europa" jest środkiem do jego realizacji, oczywiście w uzgodnieniu z innymi liczącymi się państwami, zwłaszcza z Francją. Niemcy rozumieją siebie jako centrum Europy."

- fragment książki "Zwycięzca po przejściach", Wydawnictwo Ośrodek Myśli Politycznej, 2012r.

Relacja filmowa: