Komentarze dziennikarskie ↩

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Krakowie w 2022 roku. Trwa ogólnopolska i krakowska dyskusja na temat planowanych Igrzysk. Zwolennicy i przeciwnicy olimpiady prześcigają się w argumentach. Przeciwnicy podkreślają przede wszystki wysokie koszty takiego przedsięwzięcia, ekologiczne zagrożenia dla polskich Tatr, brak realnych danych co do finansowania przez rząd Olimpiady oraz mało przejrzyste procedury w działaniu władz Krakowa w stosunku do organizacji i firm współpracujących przy tworzeniu aplikacji olimpijskiej. Zwolennicy, popierani przez wybitnych polskich sportowców, zwracają uwagę na szanse ukończenia ważnych dla miasta inwestycji, wykorzystanie Igrzysk w promocji miasta a co za tym idzie jeszcze więcej turystów odwiedzających nasze miast czyli więcej pieniędzy pozostawionych w kasie miasta, rozwój przedsiębiorczości. Podziały dotyczą takze polityków i samorządowców. Dla Platformy Obywatelskiej to bardzo ważny projekt. Ma to być sztandarowy pomysł na pozyskanie wyborców przed wyborami samorządowymi. Sukces aplikacji olimpijskiej ma być furtką do lepszego wyniku w tych wyborach. Nie należy też zapominać o zaangażowaniu bezpośrednim członków Platformy w tym projekcie. Sa to już dzisiaj konkretne pieniądze, w przyszłości mogą być jeszcze większe. Podobne poglądy przeważają w obozie Prezydanta. Po przeciwnej stronie Partia Jarosława Gowina dążące do roztrzygnięcia referendalnego w Krakowie, podobnie Twój Ruch i SLD. Po środku Prawo i Sprawiedliwość dla której problem Igrzysk to przede wszystkim przejrzystość procedur i finansów. O tym wszystkim mówili goście Krakowskiego Klubu Wtorkowego: Magdalena Sroka Wiceprezydent Miasta Krakowa oraz miejscy radni: Adam Kalita, Sławomir Ptaszkiewicz i Tomasz Urynowicz. Spotkanie prowadził Władysław Tyrański.